Republikový úspěch francouzštinářů Slezského gymnázia Opava

29. 3. 2007 – Na webových stránkách našeho gymnázia jsme už v lednu informovali o tom, že jsme se zapojili do vědomostní soutěže s názvem „POZNÁVEJTE SVĚT FRANKOFONIE“. Letošní pátý ročník byl vyhlášen Ministerstvem zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a francouzskou ambasádou.Soutěž měla dvě části – vyhledat na internetu odpovědi na 100 otázek týkajících se nejrůznějších oblastí frankofonního světa (např. historie, zeměpisu, sportu, kultury, apod.) a vytvořit plakát na téma „Různé podoby frankofonie“. Do soutěže se původně zapojilo pět pětičlenných družstev z našeho gymnázia, nicméně jen dvěma se podařilo v termínu vypracovat odpovědi k otázkám a zhotovit požadovaný plakát.
Výsledková listina byla nečekaným překvapením!

Družstvo 2.A (Jakub Hon, Radim Kaller, Adéla Kukelková, Markéta Večerková, Eva Zorková) získalo 1. místo z celkového počtu 101 družstev z celé České republiky.

Ve středu 21.3. 2007 jsme měli čest převzít ceny v prostorách Černínského paláce v Praze, sídle ministerstva zahraničních věcí, kam bylo pozváno deset nejúspěšnějších družstev z nejrůznějších míst naší republiky. Není bez zajímavosti, že na 2. a 4. místě skončili studenti z gymnázia ve Vítkově, na 3. místě pak jedno z pražských gymnázií. Výsledek jasně hovoří ve prospěch slezského regionu.

Slavnostní recepci pořádal ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg u příležitosti oslav MEZINÁRODNÍHO DNE FRANKOFONIE. Pan ministr byl tedy jedním z těch, kdo nám předával ceny, blahopřál a fotografoval se s námi. Po skončení oficiální části jsme se zúčastnili spolu s dalšími pozvanými čestnými hosty slavnostního rautu. Poté nám bylo umožněno prohlédnout si byt významného politika Jana Masaryka.

Prožili jsme jeden z těch dnů, na které se nezapomíná. Děkuji výše jmenovaným studentům za jedinečnou reprezentaci nejen Slezského gymnázia Opava, ale i našeho města a celého regionu. Úžasný výsledek je obrovskou motivací k dalšímu studiu francouzštiny a k účasti v jiných soutěžích.

PhDr. Dana Kašingová

A teď ještě vzpomínky jedné z účastníků

Dojmy

Přestože jsme vyjeli v první jarní den, moc to tak nevypadalo. V Opavě byl sníh a v Praze chladno. Ale v Černínském paláci bylo až překvapivě horko. Asi to bylo tou nervozitou. Na ceny jsme se těšili jako malí Jardové, ale nejprve jsme si museli vyslechnout tři proslovy – ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, ředitele odboru kulturních a krajanských vztahů Zdeňka Lycka a ředitele prestižní vysoké školy Science – Po v Dijonu Lukáše Macka. Protože se ceny předávaly od desátého místa, čekali jsme o to déle. Konečně jsme si potřásli rukou s ministrem, vyfotili se s ním a dostali igelitky s cenami. Pořádně jsme se na ceny podívali až ve vlaku cestou zpátky. Co ale bylo na celém dni nejlepší – a to myslím mluvím za všechny, byl raut. Všichni si pochutnali na rozmanitých druzích vybraných pokrmů, jen paní učitelka musela společensky konverzovat s pány v oblecích. Ve zpátečním vlaku jsme diskutovali o událostech téměř uplynulého dne a velmi dobře se bavili.

Už kvůli tomu rautu jsme se rozhodli že se příští rok pokusíme do první desítky probojovat znovu.

Adéla Kukelková, II.A

Kategorie: Cizí jazyky