Svátek zamilovaných

15. 2. 2007 – Kdo to řek, snad ne já? – že by svatý Valentýn nutně musel být spojen pouze s láskou toho sympatického hnědookého třeťáka k zatím vyplašené studentce z prváku, která zásadně chodí v sukni, protože má ty nejhezčí nohy na světě?
Valentýn přece může být jedním z dnů, v němž dáme svým láskám příležitost projevit se – ať jde o hezký vztah v rodině, nebo „jen“ o hřejivý pocit při hře s chlupatou koulí, z níž občas v zápalu boje vykoukne čumáček, přední nebo zadní packa či oháňka. Lásku lze tedy pociťovat mnohostranně. Vím, že jedna nejmenovaná třída Slezského gymnázia vyjádřila svůj vztah k jedné nejmenované kolegyni právě o Valentýnu růží z želé – asi je znám vztah
dotyčné ke sladkostem! Valentýn je prostě Valentýn. Pojďme zapomenout na komercionalizaci v obchodech, pojďme zapomenout na stokoruny utracené za sladkosti či exotické kytice. Valentýn je příležitost usmívat se kolem sebe, odložit na krátko starosti na zadní poličku, vymyslet recesi nebo se jí zúčastnit a hlavně myslet chvíli tak, aby se to dotklo srdcí našich blízkých. Takový Valentýn se dá slavit kterýkoliv den kalendářního roku. Jasně – ti čerstvě zamilovaní
namítnou, že jim není třeba připomínat, že tu jsou jeden pro druhého. Ale co ti, kteří už zapomněli, jaké to je dělat ze samé lásky blázniviny, kteří upadli do stereotypu všedního dne, kteří city zarovnali starostmi, honbou za majetkem a úspěchem. Pro ně je Valentýn vykřičníkem – pozor! zabrzdi! Vedle tebe je někdo, kdo si zaslouží tvou myšlenku a – dneska nebo jindy – kytku nebo sladkou čokoládu.
Tento sáhodlouhý úvod měl posloužit také k tomu, abych zhodnotila jednu z akcí Lampionu, při které několik studentů Slezského gymnázia přiložilo ruku k dílu, aby drobnostmi, jež jdou přímo od srdce, potěšili své blízké. Nezáleží přece na hodnotě dárku, ale na tom, že jste si vůbec vzpomněli! Maličko jsme skládali, maličko stříhali a s velkým úsilím lepili – ubrousková technika opět slavila úspěch. Jen škoda, že se nás – již tradičně – nesešlo více. Materiálu bylo dost, pracantů málo. Ale ti, kteří přišli, si spokojeně odnášeli drobné dárky, které jistě druhý den nalezly své adresáty. Tak hezkého Valentýna!

Kategorie: Volnočasové aktivity