Beseda s…

1. 2. 2007 – Dne 30. ledna 2007 se v učebně 225 uskutečnila beseda studentů Slezského gymnázia s bývalými toxikomany, kteří jsou právě v odvykací kúře. Organizátorem této besedy byl školní klub Lampion.Besedy se zúčastnili 2 pacienti opavské Psychiatrické léčebny, Milan a Radim, a jejich tamní psycholožka PhDr. Renata Koláčková. Besedníci se zprvu ostýchali, ale později se rozhovořili o své minulosti. Milan bral drogy po dobu asi 8 let, a to marihuanu a později pervitin, injekčně i vdechováním. Radim bral drogy také docela dlouhou dobu. Jeho drogou byl hlavně pervitin injekčně. Žáci naší školy byli postupně seznámeni s programem na léčebně, který se mohl zdát dosti jednotvárný, ale při bližší specifikaci jsme si uvědomili, že to až taková nuda není. Bylo nám vysvětleno, jak fungují rehabilitační komunity přeléčených drogově závislých. Paní doktorka nám předložila představu o finanční situaci léčených i chovanců komunity.
Z příspěvků Milana, Radima i paní doktorky vyplynuly dopady požívání a závislosti na drogách. Jak psychické, tak fyzické, což většina studentů určitě ocenila, protože bylo odhaleno mnoho strašidelných důsledků, jako například paranoia a stihy z psychických; z fyzických na nás nejvíce zapůsobilo barvité vylíčení hrozného abstinenčního období.
Na závěr nás doktorka Koláčková ještě seznámila se světovými statistikami: každý 20. z těch, kdo zkoušeli alkohol, se stane na alkoholu závislým, každý 10. z těch, co zkoušeli marihuanu, každý 3. z těch, co zkoušeli pervitin a dva ze tří, co zkoušeli heroin.
Většina z naší generace má již zkušenosti s měkkými drogami a dnešní přednáška nás v dalších experimentech rozhodně nepodpoří. Musíme také velmi ocenit odvahu obou mužů, že dokázali předstoupit před třídu plnou zcela cizí mládeže a svěřit se se svojí největší životní chybou. Mají naši podporu v cestě za konečným osvobozením.

Tomáš Hrstka, I.B

Kategorie: Základy společenských věd