Fiesta de Navidad


Feliz Navidad y próspero Año Nuevo

Vánoční oslavy po španělsku ve třídách 2.C, 1.B, 1.C a 1.D.

21. prosince nastal dlouho očekávaný den. Den plný jídla, španělského veselí a kastanět. Z netrpělivosti jsme se nemohli soustředit na učení a ve chvíli, kdy v naších uších zaznělo zvonění na přestávku, vyběhli jsme ze třídy. Cílem běhu, k našemu nadšení, byl náš profesor španělštiny Mgr. K. Plaček. Urputnou gestikulací nás vháněl do třídy. Se štěbetáním jsme se (po deseti minutách) usadili. Pro uvolnění atmosféry si pan profesor upravil svou vizáž originální
manželčinou zástěrou. Po dlouhém boji se šňůrkami započaly přípravy jídla. Jelikož panu profesorovi došla nechápavost našich očí při španělském výkladu, zapojil nás všechny do přípravných činností a navíc Barča obdržela jako „bonus“ psaní slovíček na tabuli. S odhodláním jsme se vrhli na hrůzostrašně vypadající úkoly (například nakrájet brambory na velmi jemné lupínky). Místnost se provoněla jemnou vůní oliv, pikantním aroma klobásy chorizo, sýrem a slzy vhánějící do očí cibule. Atmosféru doplňovaly španělské koledy a naše oblíbená písnička La camisa negra. Vyvrcholením dne byla „chutně vypadající“ tortilla de patatas (směs brambor a cibule zapečená s vajíčky). Po snězení této dobroty jsme se pilně pustili do úklidu. Vzájemně jsme si popřáli příjemné svátky a obohacení o nezapomenutelné zážitky a plná břicha jsme se rozutekli domů.

K&L


Feliz Navidad y próspero Año Nuevo.

Autoři příspěvku: Lenka Eichlerová a Kateřina Šebestová z 1.D

************************

Poslední den školy loňského roku 2006 jsme začali dvouhodinovkou vaření tortilla de patatas a café con leche s panem profesorem Plačkem. Pan profesor přišel do hodiny jeho obvyklým tempem, hned si nechal uvázat modrou, ale
trošku krátkou zástěru a mohli jsme začít připravovat olivy se sýrem, krájet „oslí“ klobásku (která sice oslí nebyla, ale původně se vyráběla z oslů), dále ochutnat café con leche (španělské kafe s mlékem) nebo si vyzkoušet, jak pijí ve Španělsku muži víno ze speciální nádoby (z tzv.
porrónu), ale hlavně škrábat brambory (které nám přinesl pan profesor na vlastní náklady z pole), krájet papriky a cibuli na hlavní chod tortilla de patatas.

Pan profesor Plaček vyzbrojen svou poněkud starší pánvičkou (protože by mu jeho manželka novou nesvěřila) se nad svým dvouplotýnkovým vařičem oháněl jako zkušená hospodyňka a dokonce nám předvedl speciální trik na obracení tortill. Dlouho to netrvalo a tortilla de patatas byla hotová. Zpočátku se všichni na tortillu divně dívali, ale pak se nakonec na ni všichni vrhli.
Ke konci nás navštívila naše německá polovička, která nám všechno snědla, dokonce jedli i „oslí“ klobásu, tedy dokud se nedozvěděli, že se originálně vyrábí z oslů.
Po tortille se jenom zaprášilo a jedinou vzpomínkou na ně zůstal jen zápach, který nám zůstal ve třídě a prázdné neumyté talíře…

Autor příspěvku: Veronika Michelová 1.B

************************

Jakmile nám pan učitel Kamil Plaček oznámil,že pro nás chystá vánoční večírek, měli jsme velikou radost. Když jsme se však dozvěděli, že máme přijít v pondělí na 7, byli jsme malinko zklamaní. Ale v pondělí jsme nakonec dorazili v hojném počtu. Pustili jsme si španělské koledy a dali jsme se do práce. My jsme chystali klobásy chorizo a jednohubky ze sýru a oliv, zatímco pan učitel smažil tradiční bramborový placek tortilla de patatas. Nachystali jsme si talíře a mohlo se začít podávat jídlo. Za poslechu koled jsme se pustili do jídla. Musíme uznat, že tortilla de patatas byla opravdu výborná. Všechno nádobí jsme uklidili a nakonec jsme si ještě zazpívali villancicos – jak jinak než španělsky. Náš vánoční večírek pokračoval i ve středu. Povídali jsme si španělské vtipy, dělali jsme španělskou ovocnou polévku, která byla velice dobrá a samozřejmě jsme poslouchali koledy. Všem se tyto hodiny moc líbily a rozhodně nelitujeme, že jsme v pondělí vstávali o hodinu dříve. Bylo to výborné zpestření hodin a dozvěděli jsme se také hodně věcí o Vánocích ve Španělsku a také o španělských tradicích. Panu učiteli bychom tímto chtěli poděkovat, protože měl pro nás připravený opravdu zábavný program, který všechny bavil. Moc děkujeme :-).

Lenka Šimečková a Radek Ziegl 1.C

Kategorie: Cizí jazyky