Výjezd studentů do Anglie

3. – 6. 10 2006 – Na výjezd studentů do Anglie vzpomíná jeho přímá účastnice Radka Václavíková.Vyjeli jsme… Bylo pondělí 2. října 2006. Spolu s dalšími studenty gymnázia jsem čekala dobrou třičtvrtěhodinu, než přijel autobus. Měli jsme před sebou cestu přes ČR, Německo a Francii, kam jsme se dostali až druhý den ráno. To jsme ještě rozespalí nastupovali v Calais na trajekt, který odplouval v půl šesté anglického času. Pamatuji si jen osvětlený přístav a pak černé moře, jak jsme se blížili k Doveru. To už se rozednívalo a mohli jsme vidět známé bílé útesy.

Hned první zastávku jsme udělali v Canterbury, kde se nachází nejstarší kostel v Anglii. Poté jsme se vydali na londýnskou observatoř Greenwich. I ta má svoje nej – právě tudy prochází nultý poledník, a dělí tak Zemi na východní a západní polokouli. Ještě jsme si prohlídli loď Cutty Sark, která byla ve své době nejrychlejší na světě, a už jsme jeli do rodin.
Na parkovišti, vzdáleném od centra Londýna asi hodinu a půl busem, jsme poctivě vyhlíželi každé přijíždějící auto s obavami, že si jede pro nás. Když jsme ale zůstávaly poslední, začínala jsem být nervozní a hlavně mi bylo chladno. Přece jen jsme se dočkaly, a tak naše trojka (Katka, Hanka a já) opustila toto místo a nasedla do taxíku, který pro nás přijel.
Zpočátku jsme nevěděly, do čeho jdeme, ale byly jsme mile překvapeny, když jsme vstoupily do bytu a poprvé se setkaly s Kim. Měla pro nás připravenou večeři a taky pokoj, kde jsme tři noci spaly. Ráno jsme dostaly snídani a příděl jídla na celý den.
Plán na středu byl: zhlédnout britské muzeum, zastavit se na tržišti Covent Garden, projít přes Soho a dostat se až k Hyde Parku, který je největší z parků v Londýně.

Počasí nám přálo až do čtvrtka, kdy už od rána vypadalo, že bude pršet. Stihli jsme se vyfotit na Piccadilly Circus před sochou Erose, známého jako anděla křesťanské charity. Po prohlídce Národní galerie jsme šli do Westminster Abbey. Cestou jsme trochu zmokli, ale zahřáli jsme se (aspoň někteří) čokoládou v bufetu ve Westminsteru. Odtud jsme se dostali přes St. James´s Park k Buckinghamskému paláci, abychom ho viděli aspoň zvenku.

Večer jsme si museli sbalit všechny věci, protože jsme v pátek odjížděli. Naposled jsme ochutnali anglickou snídani (cornflakes, toasty s džemem a čaj) a vydali se do ulic Londýna. Přes Tower Bridge jsme přišli k Toweru – vstupné stálo 11 liber. Možná proto, že se uvnitř nacházejí korunovační klenoty a v jiných místnostech např. pušky nebo rytířská výzbroj.
Odpoledne jsme si opravdu užili. Začalo tak pršet, že jsme byli mokří a věci jsme měli uložené v autobuse. Poslední rozchod na Trafalgar Square a jeli jsme domů. Naštěstí řidiči na benzínce zastavili, abychom se mohli převléct. Unavení, ale sušší jsme přejeli Eurotunelem zpátky do Calais, a když jsme se ráno probudili, byli jsme v ČR.
Ani mi to nepřišlo, šest dní uteklo jako voda, a když jsem si vzpomněla, že musím v pondělí do školy (strašná představa), nejraději bych v Londýně zůstala.

R. Václavíková, 3. D

Kategorie: Cizí jazyky