Exkurze do Ostroje a.s.


15. 11. 2006 – Ve středu 15. 11. 2006 se třída 2.A vydala v 9.50 na předem domluvenou exkurzi ve strojírenském podniku Ostroj Opava a.s.. Celá akce začala trochu nešťastně: těsně před nosem nám ujel trolejbus a navíc čtyři studentky omylem vystoupily (zřejmě ze zvyku) už u Tesca, ale nakonec přece jen kolem půl jedenácté začala exkurze.
Naše průvodkyně, paní Daniela Krybusová, nás nejprve velmi srdečně přivítala, každého z účastníků obdarovala malou pozorností a pak nám stručně povyprávěla o historii firmy, která sahá až do druhé poloviny 19. století. Současně neopomněla dodat, že firma Ostroj je dobrým zaměstnavatelem a že strojírenství má v současné době zelenou, čímž chtěla studenty motivovat ke studiu strojírenských oborů.

Před vstupem do výroby dostal každý z účastníků exkurze (především pak děvčata) slušivou helmu, protože bezpečnost a ochrana zdraví musí být samozřejmě zajištěna.
Navštívili jsme tři divize z celkem devíti, které v Ostroji jsou, konkrétně kalírnu, hydrauliku a nářaďovnu. Zhlédli jsme nespočet zajímavých strojů od těch nejstarších, které budou zřejmě brzy nahrazeny novými až po nejnovější NC obráběcí stroje. Udělali jsme si dobrou představu, co to obnáší pracovat ve strojírenství – že tato práce je velice těžká a většinou nedoceněná. Na závěr jsme poděkovali paní Krybusové, která se nám po celou dobu intenzivně věnovala a odpovídala na mnohé dotazy.

Mgr. Radim Frič

Kategorie: Fyzika