Podzimní schůzka Sokrata v Kroscienku


15. až 17. října 2006 – Zavítali jsme do polského města Kroscienko nad Dunajcem, kam jsme byli pozváni našimi partnery v projektu Sokrates – Comenius. Neděli 15. října jsme strávili na cestě do polské části Tater. Studenti se pak rozjeli do hostitelských rodin, zatímco učitelé se sešli v budově místního lycea, aby doladili program projektu pro školní rok 2006/07.
Nejdůležitější byl druhý den pobytu. Rozjeli jsme se za poznáním místního vodního toku – Dunajce. Právě řekám se totiž letos budeme věnovat. Navštívili jsme jedno z největších polských vodních děl a dozvěděli se historii i technické zajímavosti o zdejší elektrárně jednak z dokumentárního filmu anglicky, jednak polsky z úst pracovníka závodu. Navštívili jsme i dominantu kraje, hrad Niedzice.
Z Červeného Kláštera (na slovenské straně hranic) vedla naše cesta kaňonem Dunajce. Polští učitelé pro mezinárodní skupiny studentů připravili soutěž, při níž bylo cílem co nejlépe se seznámit s faunou i flórou kaňonu. Bohužel nám příliš nepřálo počasí, sebevětší nadšení zamrzalo na hodnotě 3 stupně Celsia.
Poslední den se nám podařilo rozmrznout na hřebeni nad lyžařským střediskem Zakopané, kam jsme se pohodlně vyvezli zubačkovou lanovkou. Záplava suvenýrů ulehčila kapesnému v našich peněženkách. Pak už přišla chvíle se rozloučit. S dalšími úkoly míříme zpátky domů. Na únorovou schůzku v Opavě se připravíme co nejlépe.

Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Projekty