Jiří Karen, MODRÁ OBLOHA

Několik slov autora a ukázku z oceněné novely přinášíme právě zde.… jsem přijat na FF OU… budu studovat obor francouzština – historie…poslouchám techno … a Beatles.
Dřív jsem skládal hudbu na kompu (byly to výroky učitelů namixované do taneční hudby – celkem jsme na škole sklidili úspěch). Úspěchy v psaní prózy? Snad slohovky „na jedna“. Jinak píšu povídky nejraději pro srandu králíkům (svým přátelům), avšak někdy zase sklouznu k vážným, depresivním a zvrhlým textům.
Pak mě to vůbec nebaví číst… Psaní mě baví (ne do sešitu ve škole – a když už, tak psaní poezie o zvrácenosti matematiky) a jsem rád, když se moje literární (tv)orba někomu líbí. Mám pocit, že tenhle svět je šílený – je to jedna z jeho málo kladných vlastností.

Jiří Karen

MODRÁ OBLOHA
ú r y v k y

Do arény vběhli římští legionáři, kteří se neohroženě vrhli na divou zvěř, na lvy a tygry, na vraždící gladiátory. Arbiter elegantie se rychle podíval na císaře a to, co viděl, nebylo uspokojení z čekaného zvratu, který měl vyvrcholit ještě větším masakrem. Petronius viděl na císařově ohavném obličeji nejen údiv, ale i strach. Ano. Nero byl zbabělec, to věděl, ale aby se začal římský císař třást jako
osika uprostřed her sebou pořádaných, uprostřed obdivující lůzy, to muselo něco znamenat…
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
… to je celkem slušné, takový Sienkiewicz po litru rumu a 2 – 3 brkách (nebo brcích)
* * *
Nenáviděla ten zvuk, který zajížděl do morku kostí. Pocit hnusu se jí pomalu rozlézal po těle. Podívala se na hodiny: 7.00. V duchu zaklela. Pohybem, ve kterém bylo o mnoho více síly, než bylo třeba, zaklapla pípající budík. Ležela na zádech a dívala se na strop, nemohla se donutit, aby vstala. Proč?
Proč mám vstávat a překonávat sama sebe, když jsou ve škole uzavřené známky a nic se již neučí.
Sedět a koukat do blba – v případě jejich učitelů spíše koukat …

Kategorie: Český jazyk